#841 21.03.2010 22:37

:center::huig::center:
Holtiton Mies joka Imppaa ja Grillaa
From: melkein noin 1000 keikkaa
Registered: 12.06.2005
Posts: 41,039

Re: Konsoli/tietokonepelit

Smaa tulee ehkä eteen ku kämppis muttaa xboxinsa kera ulos ja jos saan duunia niin naks naks. PS3:lle on sit uncharted spessuna ja onhan näitä, aika tasoissa mielestäni noissa puntit. PS3:n selkeitä etuja olis Bluray ja ILMANEN NETTIPELAAMINEN. Suattaapi olla että Xboxilla ei vaan viitti maksaa ylimäärästä nettipeleistä ja sit on tylsempää. Toisalta boxin ympäristössä ois enempi kavereita, saatanan porvarit. Pleikalle oli myös tulossa ties minkämoista jännää sovellusta, niinku se telkkarijuttu joka oli eek2

Mut katellaan muutaman kuukauden päästä ehkä uudelleen


Ei mitään muttia, kaikki boikottiin saatana!!

Security Fee:n hinnalla sisään!

Offline

#842 21.03.2010 22:52

Neuvostoliitto
Kyntömestari
Registered: 25.11.2008
Posts: 9,088

Re: Konsoli/tietokonepelit

No frendipä kertoikin tossa että Wiille saa kaikki originaalit Nes-legendat ladattua aidoilla grafiikoilla.. Tuotakaan en tiennyt, ja nyt kyl kiinnostaa sekin värkki vaikka sille ei toi Red Dead ilmestykään. Hitto, joutuu tekemään pahimmassa tapauksissa useita investointeja. Viimeksi taisi konsolinhankinta karahtaa kiville just joskus pleikka kakkosen aikaan kun en vaan tiennyt että minkä ostaisin ja sit en ostanut mitään. No, toukokuussa tai joskus silloinhan toi selviää. Aivan ehdottomasti on hypättävä taas lajin pariin kerta kun ovat tehneet tollasen missä voi ajaa karjaa ja teilata biisoneja.

Fallouteista vielä, että oikeastaan pelaamisinto lopahti jo varhaisessa vaiheessa osittain juuri tuon kakkososan myötä. Maailma oli laaja ja tekemistä riitti, mutta alkuunpääsy oli typerää ja turruttavaa: se temppeli ja ne ekat kaupungit oli todella tylsiä. En ole ikinä ymmärtänyt pelisuunnittelijoita, jotka ajattelee että on jotenkin siistiä pistää pelaaja/kuluttaja rämpimään tuntitolkulla jossain suolla ennen kuin hommat muuttuu kiinnostaviksi.

Seikkailupelit pc:llä eivät tuntuneet oikein miltään enää sen jälkeen kun Grim Fandango ja Bladerunner tuli koettua. Noista molemmat tulee edelleen asennettua uudelleen muutaman vuoden välein, ja etenkään Fandango ei oo vanhentunut pätkääkään.


Schnabel Ralf, kai kannatat sä viittä vuotta/
suunnitelmataloudessa lepää kansanvoima/
Kommunismissa ei vikaa oo vaan ihmisissä/
tuskin pois pääsen täältä konsanaan

Offline

#843 21.03.2010 23:04

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,135
Website

Re: Konsoli/tietokonepelit

Mitähän noista konsoleista sanois, kokeillaan:

XBOX360:
+Halvempi ku PS3
+Tulee kaikki "hyvät" pelit, paitsi ne jotkut PS3 ekslusiivit
+Yhtä "tehokas" kuin PS, ainaki melkein
+Kivempi ohjain
+Suositumpi "skenessä"
-Hajoamisherkempi kuin PS3
-Netis pelaaminen maksaa

PS3:
+Blu-ray jutskat
+Ilmanen nettipeli
-Kalliimpi

Wii:
+Vekkuli ohjain, golf-pelit yms on kivoimpia tällä pelata
+Halpa
-Tehoton verrattuna boksiin ja pleikkaan
-Todelliset huippupelit aika harvassa


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#844 22.03.2010 13:26

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,135
Website

Re: Konsoli/tietokonepelit

Dragon Age: Awakening lisälevy saapui aamulla, ja puolisen tuntia ehdin pelailla. Paha sen perusteella mitään sanoa, muutama lisäjutska tullut hahmontekoon/kehitykseen, mutta muuten näytti olevan sitä samaa mitä aiemminkin, mikä nyt ei toki ole huono asia, sen verran hieno peli kyseessä.


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#845 22.03.2010 16:58

kissa 8D
en halua olla pentti linkola
From: missä palaa?
Registered: 12.12.2006
Posts: 6,074

Re: Konsoli/tietokonepelit

Ois kauheesti pokeripisteitä ja niitä pitäis kuluttaa mutta en keksi mihin. Pleikka on jo ni vois hommata 360n siihen viereen ja modata. En tarvi nettipelailla kun en muutenkaan kauheesti pelaa paitsi FIFAa kaverin kanssa ja se on pleikalla jo.

Offline

#846 23.03.2010 14:42

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Konsoli/tietokonepelit

Eilen innostuin AC2:sta pelaan ja lyhyen session jälkeen gamerscore näytti 915/1000 ja achievementit 45/50. Kyllähän tästä vielä täydet pisteet saadaan, jos oikeen innostutaan.

Batman Arkham Asylumistakin kohta kaikki arvuuttajan arvoitukset ratkaistu (228/240) ja 86% pelistä läpäistynä. Pitää tänään koittaa kerätä noita puuttuvia arvoituksia vielä. Achievementejä kasassa vasta 32/47, mutta helpohkosti sais vielä ainakin kolme lisää. Challengeja oon jonku verran vääntänyt, mutta ei niitä oikein vielä jaksa (21% selvittänyt). Extremessä kestää tehdä niissä hiiviskelytehtävissä yhden virheen maksimissaan ja sen jälkeen pitää kaiken mennä nappiin.  Ei ole vielä ollut pahemmin havaittavissa RAGE-ilmiötä, mutta jos noita vaikeimpia challengeja meinaa selvittää, niin ragen ilmaantuminen on vain ajan kysymys. Huippupeli joka tapauksessa kuten myös AC2. Vuoden 2009 parhaimmat pelit meikäläisen kirjoissa!

Ei näy vieläkään riston raporttia Splinter Cell Convictionin demosta. icon_sad

Offline

#847 25.03.2010 11:32

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Konsoli/tietokonepelit

EDIT: Nyt tulikin viesti kännykään, että peli on lähetetty. Jännää että ehtiikö huomiseksi.

Offline

#848 25.03.2010 17:53

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Konsoli/tietokonepelit

Red Dead Redemptionin Gentlemen and Vagabonds traileri.

Offline

#849 27.03.2010 14:06

risto_m
Member
From: Turku
Registered: 20.09.2006
Posts: 9,857

Re: Konsoli/tietokonepelit

Acedia wrote:

Eilen innostuin AC2:sta pelaan ja lyhyen session jälkeen gamerscore näytti 915/1000 ja achievementit 45/50. Kyllähän tästä vielä täydet pisteet saadaan, jos oikeen innostutaan.

Meikällä taitaa olla 890/1000 ja 43/50. Tuo on kyllä harvoja pelejä, joista oikeasti voisi saada täydet pisteet. Monissa on niin paljon vaikkapa toimimattomasta moninpelistä tai neljännen läpipelaamisen vaativasta överivaikeustasosta saatavia pisteitä, että eihän niihin pysty, ja vaikka pystyisikin, niin harvoinpa sitä ihan loppumattomasti jaksaa yhden pelin kimpussa hääriä. Joten ehkä laitan tuon vielä itsekin koneeseen ennen vaihtoon viemistä. Siinä samalla voisi pelata nuo kaksi DLC-pakettia, vaikka eivät ilmeisesti kovin kummoisia olekaan.

Acedia wrote:

Ei näy vieläkään riston raporttia Splinter Cell Convictionin demosta. icon_sad

En ole vielä ehtinyt pelata! Borderlandsin kanssa on mennyt viikon vähä peliaika. Ulvikselle tiedoksi, että olen nyt myös New Havenissa, kaikki tehtävät Arid Badlandsista ja Dahl Headlandsista suoritettuna.


Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.

Offline

#850 31.03.2010 11:20

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Konsoli/tietokonepelit

Splinter Cell Convictionin launch trailer

Sam Fisher vaikuttaa kyllä melko tylyyltä kaverilta ja koko peli on ensimmäinen kunnon haastaja ME2: lle vuoden 2010 parhaan pelin tittelistä.

AC2:ssa oikestaan nuo höyhenien ja glyphien keräily (ja arvoitusten selvittäminen) on se työläin vaihe. Aina välillä voi palata noitakin sitten ratkomaan, mutta nyt Just Cause 2 vie kaiken peliajan. Pelimaailma on toki aivan valtava: 348 paikasta oon käynyt 60:ssä ja peliaikaa on takana jo 17 tuntia. Peli paranee koko ajan kunhan vaan osaa asennoitua siihen valtavan suurena leikkikenttänä, jossa juonella ja henkilöhahmoilla ei ole niin suurta väliä. Tässäkin voi kerätä niin paljon eri asioita ja tekemistä riittää (10 % pelistä läpäistynä), niin tämä on oikein maukas makupala ennen SCCin ilmestymistä. Ainoastaan tuo tallennussysteemi (vrt. GTA4) ottaa välillä kunnolla päähän...

Offline

#851 31.03.2010 12:10

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,135
Website

Re: Konsoli/tietokonepelit

Eipä tuo SSC hirveästi kiimaa ole aikaan saanut, jotenkin niin perusmenolta vaikuttaa kuitenkin... sadbanana
Vopite olla että ei tässä mitään pelejä tule ennen Red Deadiä (ja ehkä Alan Wakea osteltua), onneksi kuitenkin on sen verran vanhojakin pelejä vielä läpipelaamatta että ei pitäis ihan heti tylsistyä. ff


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#852 31.03.2010 13:07

risto_m
Member
From: Turku
Registered: 20.09.2006
Posts: 9,857

Re: Konsoli/tietokonepelit

Mitä nyt tunnin tuota SCC-demoa testailin, niin onhan tuossa mahdollisuudet todella jännittävään peliin. Suojasta suojaan ryntäily toimii napakasti ja miljöö näyttää aivan hemmetin komealta. Ehkä vaikuttavin ominaisuus tuossa on tuo varjokuva-homma. Jos vihu huomaa Samin kykkimässä jossain nurkassa jonain lyhyenä valoisana hetkenä, voi paikalta suhahtaa kiiruusti pois, ja jäljelle jää varjokuva-Sam, joka ilmoittaa paikkaa, jossa vihollinen luulee Samin olevan tällä hetkellä. Tämä tekee pelaamisesta hauskaa, kun voi kiertää rauhassa sivulle tappamaan ukkelit samalla kun katselee heidän ammuskelevan ilmaa. En tiedä onko tällainen ollut aiemmin sarjassa, en ole pelannut. Ei kai?

Heti demon alkukohtauksessa tulee selväksi, että nyt on saatana sentään tosi kyseessä, kun vastahakoisen kriminaalin päällä hakataan posliinipisuaari paskaksi. Ja jos haluaa niin vielä lavuaarikin siihen perään. Brutaalia menoa, mut kaikenkaikkiaan varsin hieno tunnelma tuossa vaikuttaa olevan. Tarinan mukana tämä toimii tai kaatuu, joten toivottavasti juoni kantaa. Ehkei ihan day 1 -ostos meikälle, mut varmastikin jossain vaiheessa vuotta tulee hommattua.

Last edited by risto_m (31.03.2010 13:08)


Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.

Offline

#853 31.03.2010 13:14

ydis
vegan princess
Registered: 07.03.2006
Posts: 22,060

Re: Konsoli/tietokonepelit

ostin ekaa kertaa pelin elämässäni kun oli tollanen lahjakortti: call of duty icon_cool

Offline

#854 06.04.2010 12:32

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,135
Website

Re: Konsoli/tietokonepelit

Prakk wrote:

Dragon Age: Awakening lisälevy saapui aamulla, ja puolisen tuntia ehdin pelailla. Paha sen perusteella mitään sanoa, muutama lisäjutska tullut hahmontekoon/kehitykseen, mutta muuten näytti olevan sitä samaa mitä aiemminkin, mikä nyt ei toki ole huono asia, sen verran hieno peli kyseessä.

Läpi meni, jotain 26 tuntia taisi mennä ja kaikki sivutehtävätkin tuli kai tehtyä. Olihan se hyvä, vaikka ei mitään mullistavaa tarjonnutkaan. Uudet hahmot olivat ihan mielenkiintoisia, ja oli hauska kokeilla eri ryhmityksiä ja kuunnella mitä läppää ne keskenään heittävät (Oghrenin vonkausyritykset yms. pillu/kulli/olut -jutut olivat ainakin hassuja).

Mutta joo, kyllähän tää taitaa parasta olla mitä konsolilarpeilla on tarjottavana, Mass Effect 2:sta en oikeastaan roolipeliksi laske, ja japsilarppeja nyt en muuten vaan jaksa...  mad


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#855 06.04.2010 16:29

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,135
Website

Re: Konsoli/tietokonepelit

Ja uutta RDR traileria pukkaa taas:

Red Dead Redemption Gameplay Video Series: Life in the West Part II


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#856 06.04.2010 20:34

kaakku
ärrävikanen pelle
Registered: 23.06.2005
Posts: 13,962

Re: Konsoli/tietokonepelit

Olipas hyvännäköinen video tuosta länkkäripelistä icon_eek peuk


Varikset komentavat

Offline

#857 07.04.2010 09:46

risto_m
Member
From: Turku
Registered: 20.09.2006
Posts: 9,857

Re: Konsoli/tietokonepelit

Ulvis wrote:

Bayonettan löysin huuto.netistä jonkun tsubun kautta halvalla. Onhan tuossa vaikka mitä hienoa, kuten isoja pomoja, helvetin sulava liikkuminen ja jatkujva täpinä, kun tekisi mieli tempaista housut alas ja kytkeä yhdellä kädellä pelattava moodi päälle, mutta ei toi nyt kuitenkaan ole peli, jolle antaisin samat pojot kuin itse Ocarina of Timelle. Hack'n' slash on tehnyt viime aikoina uutta tuloaan (vai onko noi koko ajan pulpunnu pinnan alla, muidenki ku Gauntletien voimalla? ai niin joo Devil May Cryt) ja Dante's Inferno taitaa jäädä väliin, kun Darksidersin pitäisi jossain vaiheessa saapua. Onhan noita God of Warejakin ja Fablen taistelusysteemi. Mua vähän ärsyttää tuo palkintosysteemi, kun otan poikkeuksetta jatkuvasti kuokkaan ja nakertaa, kun tulee niitä kivipyllistelijä-patsaita, enkä muutenkaan saa mistään järkeviä bonuksia, joten en voi juurikaan ostella kuin muutamia lisäliikkeitä ja niitä helvetin energiatikkareita. Tykkään myös liikaa miekalla huitomisesta, vaikka kaikki siisti tehdään pyssyt ranteessa.

Näinhän se on, lopulta tuon pelaaminen on sellaista jatkuvaa suorittamista, niinku nyt genreen usein tuntuu kuuluvankin, mut aika runkkari saa olla jos tuosta saa noita platinapatsaita metsästettyä säännöllisesti. Vaikka välillä yksittäiset tappelut menisivätkin hienosti, ja useampi platinamitali tulisi putkeen kädet kiimasta täristen, niin joka kentässä on yleensä jokunen quick-time eventti tai muuten vaan helvetin vittumainen kohta, joiden ansiosta kentän kokonaisarvosana tipahtaa helposti kivipyllistelijäpatsaalle. Noh, on tuossa pelattavaa sen verran paljon, että kyllä rahaa saa lopulta kerättyä joka tapauksessa jonkin verran, mut kovimpien erikoistaitojen (mikä moon of mahaa-kalaa tai semmonen nyt onkaan) ostamiseksi pitää kyl pelata kenttiä moneen kertaan, tai sitten aivan helvetin hyvin, tai mieluiten tietysti molempia. Onneksi kentissäkin on pidemmän päälle riittävästi vaihtelua, ja onneksi se itse mätkintä on hauskempaa kuin juuri missään vastaavassa pelissä. Ninja Gaiden Black on Bayonettan ainoa haastaja tällä osastolla.

Darksidersia ja Dante's Infernoa oon molempia demon verran pelannut, ja noista tumma siideri vaikuttaa ehottomasti kiinnostavammalta, mut vaan se itse taistelu varsinkin tollasiin bayonettoihin verrattuna vaikuttaa harmillisen vaisulta. Ehkä kyseessä onkin enemmän seikkailupeli mätkintämausteilla, toivoisin ainakin, sit vois toimia komeesti. Varmaan tuo tulee itekin jossain vaiheessa hommattua.

Dantessa taas on ihan suoraan god of warista kopsattu taistelusysteemi, ja mikäs sinä, tuntuu toimivan aivan hemmetin napakasti. Jotenkin kylmäksi jättää vaan ajatus tuosta, tuntuu niin hemmetin laskelmoidulta god of war -kopiolta.

Last edited by risto_m (07.04.2010 09:49)


Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.

Offline

#858 07.04.2010 12:24

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Konsoli/tietokonepelit

Alan Waken julkaisua aikaistetaan viikolla

Ihan hyvä näin niin ei tarvi miettiä ostaisko RDR:n vai AW:n (vaikka jälkimmäinenhän se olisi ilman muuta ollut  icon_mrgreen). Enää reilu kuukausi vuoden odotetuimpaan peliin!

Offline

#859 07.04.2010 12:26

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,135
Website

Re: Konsoli/tietokonepelit

Aika ovela veto, saas ny nähdä koska tuosta alkaa ensimmäisiä arvosteluja näkymään...


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#860 07.04.2010 12:33

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,135
Website

Re: Konsoli/tietokonepelit

Amazonissa näköjään tuo Alan Waken limited edition vaan 2 punta normiversiota kalliimpi, vähän houkuttais jopa tilata kun onhan tuossa paketissa kaikenlaista lisäkrääsää mukana kuitenkin.


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#861 07.04.2010 13:21

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Konsoli/tietokonepelit

Mietin itse, että pitäisköhän tilata ihan normiversio vai limited edition. Tää saattais olla ainoa peli, josta tuo spesiaaliversio kiinnostaisi; ainakin tuo on hienon näköinen:
aw_lce_boxshot_angled_en_live.jpg

Pelihän on rytmitetty tv-sarjamaisesti eri jaksoihin, joiden lukumäärää ei ole vielä paljastettu. Veikkaisin kuitenkin, että yhteensä jaksoja on 12 tai 13, joka on aika vakiomäärä tuotantokaudessa. En jaksa uskoa, että niitä on kahtakymmentä tai enemmän.

Kun pelille alkaa sit tulla noita ladattavia lisäosia, jotka varmasti kiinnostaa, niin pitäs kokeilla piruuttaan joskus pääsiskö tuolla omalla boksilla nettiin, että voisi niitäkin pelata. Olishan se mukava kokeilla noita demojakin etukäteen, mutta moninpeluu netissä ei oikeastaan kiinnosta yhtään.

Offline

#862 07.04.2010 21:02

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Konsoli/tietokonepelit

Alan Wake: Building the Thriller

Valotetaan (huom. sanavalinta icon_wink)pelin sisältöä ja nostetaan jännityksen ohella myös KIIMAA! Vaikuttais kyllä olevan harvinaisen tiheätunnelmainen teos, joka vetää vertoja parhaimmille leffoille tai tv-sarjoille. icon_surprised Tätä peliä on kyllä pakko pelata vain iltaisin/öisin maksimaalisen tunnelman saavuttamiseksi.

Offline

#863 08.04.2010 11:48

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Konsoli/tietokonepelit

Pelitoimittaja ei suostunut kiristykseen ja sai potkut

Ihmeen ala-arvoista toimintaa Rockstarilta, kun pitää yrittää pelitoimittajia voidella, jotta peli saisi varmasti positiivisen arvion lehdessä. Pistää miettimään, että kuinkahan yleistä tällainen toiminta loppujen lopuksi on ja miten paljon pelivalmistajien PR-osasto voi vaikuttaa lehtien lopullisiin arvioihin. Kaiken järjen mukaan RDR ei edes tarvitsisi tällaista "lisätukea", jos se on niin hyvä kuin trailerit, artikkelit ja kuvat lupailee. Ilmeisesti paineet pelin menestyksestä ovat kovat myös Rockstarilla.

Offline

#864 08.04.2010 12:19

Neuvostoliitto
Kyntömestari
Registered: 25.11.2008
Posts: 9,088

Re: Konsoli/tietokonepelit

biggrin

Muistan vielä ne "John Romero wants you to be his BITCH" -mainokset.. Tarantino Of Computer Games  center


Schnabel Ralf, kai kannatat sä viittä vuotta/
suunnitelmataloudessa lepää kansanvoima/
Kommunismissa ei vikaa oo vaan ihmisissä/
tuskin pois pääsen täältä konsanaan

Offline

#865 08.04.2010 12:26

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,135
Website

Re: Konsoli/tietokonepelit

Acedia wrote:

Pistää miettimään, että kuinkahan yleistä tällainen toiminta loppujen lopuksi on ja miten paljon pelivalmistajien PR-osasto voi vaikuttaa lehtien lopullisiin arvioihin. .

Eiköhän tuo oo aika vitun yleistä, ja on ollut jo 25+ vuotta.... muistan vielä kuinka aikoinaan sorruin kesällä 1990 ostamaan Amigalle Manchester United nimisen täysin paskan futispelin joka jostain käsittämättömästä syystä oli saanut loistavat arviot C+VG -lehdessä, ja tuossa vielä kehuttiin jotain pelin ominaisuuksia (hienot replayt+hidastukset maaleista = rakeinen digitoitu videopätkä joka oli aina sama, ja josta ei saanut mitään selvää edes) joita ei ollut edes olemassa yms. muuta kivaa.  confused_new

manchester_united_-_the_official_computer_game_10.png


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#866 08.04.2010 12:51

Acedia
löylynlyömä lappalainen
Registered: 12.06.2005
Posts: 6,740

Re: Konsoli/tietokonepelit

Itse kun lapsena tuli osteltua (tai sai luvan ostaa) pelin, joka paljastui huonoksi, niin se johtui yleensä siitä, että valitsin sen kannen perusteella (aika harvoin näin, mutta joskus kuitenkin). Yksi tällainen peli oli nes:in shadowgate, jota pelasin viisi minuuttia ja sitten tajusin, että täähän on ihan surkea peli. Onneksi sen sai vielä vaihtaa johonkin parempaan peliin.. Olihan se aika järkytys, kun itse peli paljastui tällaiseksi:

Shadowgate_NES_ScreenShot2.jpg

Tuosta lähtien olen vierastanut (ja vierastan edelleen) vastaavanlaisia pelejä.

En muista ostaneeni jonku lehden hehkutuksen takia jotain peliä ja sitten pettyneeni; kyllä ne hehkutuksen saaneet pelit on aina olleet sen arvoisia.  ff

Offline

#867 08.04.2010 13:07

hrmunoita
rankka rässi
From: 1927 'till infinity
Registered: 16.09.2005
Posts: 39,222

Re: Konsoli/tietokonepelit

Shadowgatea ei kyllä jaksanut lapsena edes vähän alusta, mutta joskus varhaisteininä tuli pelattua läpi. Musat on ihan silkkaa rauttaa. peuk


Ei puhuttele konerumpu ja Hitler sample samoin kuin kaunis ja eteerinen homo kuiskailu

Offline

#868 08.04.2010 13:25

Neuvostoliitto
Kyntömestari
Registered: 25.11.2008
Posts: 9,088

Re: Konsoli/tietokonepelit

Tosta Shadowgatesta taisi olla jonkinmoinen dekkariväännöskin olemassa.. Deja Vu' tms.


Schnabel Ralf, kai kannatat sä viittä vuotta/
suunnitelmataloudessa lepää kansanvoima/
Kommunismissa ei vikaa oo vaan ihmisissä/
tuskin pois pääsen täältä konsanaan

Offline

#869 08.04.2010 14:16

Prakk
Kakkaava jouluhahmo
Registered: 12.06.2005
Posts: 10,135
Website

Re: Konsoli/tietokonepelit

Shadowgaten amiga-versiossa oli muistaakseni ihan grafiikat ainakin, mutta en kans muista sitä hirveästi silti pelanneeni...


SOSDO MASSA KOMOROSSA

Offline

#870 08.04.2010 23:20

risto_m
Member
From: Turku
Registered: 20.09.2006
Posts: 9,857

Re: Konsoli/tietokonepelit

Epic paljastanee Gears Of War 3 -suunnitelmat tällä viikolla: http://kotaku.com/5512764/rumor-gears-o … uits--more

Jossain vaiheessa huhuttiin, että trilogia ei ehtisi edes tämän konsolisukupolven aikana tulla päätökseen, mutta sehän nyt olisi aivan perseestä, eikä toivottavasti pidä paikkaansa. Pian ollaan viisaampia, tuskin toi julkistus nyt suorassa talk show'ssa tapahtuisi jos se ois joku Shadow Complex 2.

Eip sillä että meikäläinen ois mattimyöhäisenä edes vielä laittanut Gears kakkosta koneeseen. Tuossa se kyllä odottaa hyllyssä, collector's edition vieläpä kun pilkkahintaan löytyi.

Voi voi kun löytyis kunnolla peliaikaa, näit pelei on niin saatanasti icon_sad


Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.

Offline

Board footer

Powered by FluxBB