#1 15.10.2025 23:26

artsy
Member
From: Tampere
Registered: 19.10.2005
Posts: 2,232
Website

19.11. Malaska/HKI: PASSED FUTURIST, ANNA-SOFIA ANTTONEN, FERNETTI

RETURN OF MENTAL ALASKA JAZZ EXTRAVAGANZA

Live:
PASSED FUTURIST
ANNA-SOFIA ANTTONEN
FERNETTI

Playhouse Bar, Nokiantie 2-4
Keskiviikkona 19.11. klo 19-22
Liput 15e (työttömät/vähävaraiset/opiskelijat 10e)

https://www.facebook.com/events/1158653246361883
************************************************

PASSED FUTURIST

Passed Futurist (Heikki Hautala, Touko Santamaa) vyöryttää ilmoille enemmän tai vähemmän vapaata musiikkia. Mental Alaskaan kokoonpano saapuu puhallinsoittaja Ville Jolangin (mm. Rauhan Orkesteri, Dxxxa D & Nukkehallitus) kanssa.

ANNA-SOFIA ANTTONEN

Anna-Sofia Anttosen musiikissa yhdistyvät herkkäviritteiset sävyt, kerrostunut elektroniikka sekä hupsukin pillipiiparismi. Saksofonien rinnalla hän soittaa yhteistyössä Armi Tevan kanssa syntyneitä keraamisia Kukkapilli-huiluja. Huilujen mikrotonaalinen viritys ja mielikuvitukselliset muodot kuten kukat, linnut, eläimet, oliot, vievät kuulijan matkalle mielikuvituspaikkaan, jossa saa herkistellä ja hölskyä mukana. Teokset tarkastelevat pillinsoittajan kehollisuutta sekä hengittämisen ja sen pidättämisen tiloja.

FERNETTI

Ei trio, ei kvartetti... vaan Fernetti! Vieno Järventausta (dr.), Hermanni Ylitepsa (b.) ja Taneli Viitahuhta (sax.) ovat tislanneet vahvasti rullaavaa free-rohtoa, jossa maistuvat 70-luvun New York loft scenen vikurointi, 80-luvun provinsiaalinen punk jazz energy ja 90-luvun breakbeat.


let me fall out of the window
with confetti in my hair

Offline

Board footer

Powered by FluxBB