You are not logged in.
Unohin tän.

In the last second of life, they're gonna show you how,
how they run this show.
Offline
muumipoimuri wrote:psykokarkki wrote:turska ilmoittautui kartanlukijaksi
Patistitko turskan takaisin foorumille?
Yritin mutta ei ollut kovin innostunut asiasta
Tosin lukee forkkaa edelleen aina välillä
Ja olihan tuolla keikalla muitakin, mm. Tomsk, alxity ja kaakku 
Karhut feissiin kuule tää on se reitti hä ...ja kerran eräs naarassusi melkein mun kengille kusi 

Offline
Unohin tän.
No hemmetti, kun ajettiin Hämeenlinnan ohi niin puhuttiin että haetaan sut kyytiin
Karhut feissiin kuule tää on se reitti hä ...ja kerran eräs naarassusi melkein mun kengille kusi 

Offline
muumipoimuri wrote:psykokarkki wrote:turska ilmoittautui kartanlukijaksi
Patistitko turskan takaisin foorumille?
Yritin mutta ei ollut kovin innostunut asiasta
Vittu mikä jätkä.

Offline

Offline

We'll be dropping a brand new track - Pop Seeds - on 04/09/24. Available on digital platforms only.
Pre-save the links here: https://TJAMC.lnk.to/popseeds
Offline
Offline
NYT ON POPPIA MUTTA TOIMII 
Offline
Earlier this year, The Jesus and Mary Chain made a high impact return with the critically adored ‘Glasgow Eyes’. Released via Fuzz Club, it debuted at #7 on the UK Official Album Chart and also shot straight to #1 on both the Independent and Scottish Albums Charts. Now the Reid brothers release a new song that was captured during the album sessions in the shape of ‘Pop Seeds’.
Named in reference to the original band name they briefly shared over forty years ago, ‘Pop Seeds’ is a nostalgic evocation of the shared psychic landscape which led to the formation of The Jesus and Mary Chain, and which Jim and William depict in their new memoir ‘Never Understood’. Capturing a very different ambience to the darker, often electronica-tinged vibe of the ‘Glasgow Eyes’ set, the breezy psychedelia of ‘Pop Seeds’ captures the optimism of two young men on the cusp of a future full of possibilities.
Offline
Mikähän mulla taas ollut ongelmana, mutta nyt kun pitkästä aikaa kuuntelen Glasgow Eyesia niin tämähän kuulostaa ihan törkeen kovalta, vuoden paras levy sittenkin? 
Karhut feissiin kuule tää on se reitti hä ...ja kerran eräs naarassusi melkein mun kengille kusi 

Offline
uusi never understood -kirja hankittu 

Offline
Beautiful Losers: Jim Reid of The Jesus And Mary Chain’s Baker’s Dozen
1. New York Dolls - New York Dolls
2. Iggy & The Stooges - Raw Power
3. The Pastels - Slow Summits
4. Suicide - Suicide
5. Siouxsie And The Banshees - The Scream
6. Joy Division - Unknown Pleasures
7. Subway Sect - We Oppose All Rock & Roll
8. The Saints - (I’m) Stranded
9. The Cobbs - Trophies For Lovemaking!
10. Mark Lanegan - Bubblegum
11. The Beatles - Revolver
12. Vashti Bunyan - Just Another Diamond Day
13. The Velvet Underground & Nico - The Velvet Underground & Nico
Offline
mitä sanna marin lauantaina, sitä psychocandy eilen eiq mitäs

39 v. 
Offline
jim reid tänään 63 v. 
Offline
william reid täyttää tänään six seven 
Offline
psychocandyn julkaisusta tänään tasan 40 vuotta

Offline
viikonloppuna oli viimein aikaa lukea never understood -kirjaa, pääsin lapsuusajasta jo vuosituhannen vaihteeseen, hyvä kirja, faneille pakkohankinta. mahtava idea tosiaan tuo että kummankin veljeksen jutut lomittain (ja mukavasti eri fontilla että huomaa aina kumpi äänessä).
vuoden 1998 kriisin yksi lukuisista aiheista oli munki-albumin raita moe tucker, jossa kuulemma william ei soita lainkaan vaikka olisi halunnut. hän oli lähtenyt hope sandovalin kanssa parin viikon lomalle jenkkeihin ja palattuaan olisi halunnut soittaa tähän soolon, mutta jim sanoi että se on jo miksattu valmiiksi eikä kaipaa lisäyksiä. soolon paikalle jim oli soittanut jotain syntikkaa. biisinhän laulaa linda reid ja se kertoo kuulemma koksun vetämisestä, alkuperäinen nimi taisi olla suck on coke, mutta koska linda kuulosti vähän moe tuckerilta niin vaihdettiin nimi, myös siitä syystä ettei äiti reid olisi pahastunut että mitä ne veljekset pisti pikkusiskon laulamaan ![]()
onhan tuosta tosin radiosessio-versiokin, siinä kai william on mukana? siitä ei tainnut kirjassa olla puhetta:
sinänsä kai perusongelma tai yksi suurimmista syistä välirikkoon oli veljesten erilaiset huumemieltymykset. kumpikin veti toki hulluna viinaa, mutta jim lisäksi koksua ja william kantsua, joten meininki oli vähän turhan erilaista eivätkä ymmärtäneet toisiaan. onneksi sittemmin välit ovat parantuneet ja kaksikin hienoa comeback-levyä on saatu maailman parhaalta bändiltä

Offline