You are not logged in.
Ohos. Toi Earthworm Jim HD kiinnostais! Pelailin tossa just yx yö kakkosta.
Ei puhuttele konerumpu ja Hitler sample samoin kuin kaunis ja eteerinen homo kuiskailu
Offline
No mie en ainakaan Hitto sentään näyttää vammaselta noissa videoissa kun noi pelaa tota. Millaisia pelejä tuollaiselle voi olla ja kuka vittu niitä pelaa sit. Toivottavasti oon väärässä, mut jotenkin sellainen kutina, että nyt kyl ampuu Microsoft itteensä jalkaan pahemman kerran. On tuo toki reilusti jännittävämpi kuin pleikkarin liikkeentunnistusohjain, joka ei eroa mitenkään wiimotesta, mut haluaako joku oikeesti tollasta pomppimista, enpä kuule tiijä. Ois ees pitänyt sen ihan hyvän Natal-nimen... Kinect... unohdan sen koko ajan
Tai ehkä siitä tuleekin täysin vallankumouksellinen laite ja kohta pelataan shootereita sormet pistooleina, kyrpä pystyssä, ja peukkua heilauttamalla reload.
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
Borderlands + Zombie Island
Aika tarkalleen 50 tuntia näytti peliseivini siinä vaiheessa, kun vihoviimeisen Borderlands-tehtävän sain päätökseen ekaa kertaa. Eihän tuota pystynyt lopettamaan ennen kuin viimeinenkin typerä tehtävä oli löydetty ja suoritettu, joten tohon viiteenkymmeneen tuntiin sisältyi siis kaikki pääpelin 126 tehtävää (joista pakollisia etenemisen kannalta on Borderlands-wikian mukaan vain 46) ja Zombie Island -lisäosan kaikki 24 tehtävää. Jälkimmäiseen meni varmaan jotain kymmenisen tuntia.
Toinen, pikaisempi läpipeluu, turhanpäiväiseltä vaikuttava areenataistelulisäosa ja kehuttu Secret Armory minijatko-osa (sekä lopulta hahmonsa hinkkaaminen levelille 61) ois sitten seuraavaksi ohjelmassa, mutta eiköhän nyt ole jo muiden pelien vuoro. Pidetään tämä hyllyssä kuitenkin, jos jossain vaiheessa taas innostuu, tuohonhan on lupailtu tulevaksi vieläkin lisää sisältöä.
Ei olisi väärin kutsua Borderlandsia melkoiseksi räiskinnäksi (tilaston mukaan hahmoni on tykittänyt tässä yli 840,000 luotia), mutta se on sitä kuitenkin hyvin, ööh, strategisella tavalla. Kaiken tykityksen alta jää helposti huomaamatta, että tämä on myös roolipeli mitä suurimmassa määrin ja nimenomaan sillä tavalla vanhakantaisesti, japanilaisittain ajateltuna. Kaikki taisteluun liittyvät muuttujat on nähtävissä raakoina numeroina, kaikki tilastoidaan, ja isoihin koitoksiin huomaa valmistautuvansa huolellisesti kuin missäkin Monster Hunterissa. Pelissä eteneminen voi olla joko todella vaikeaa tai todella helppoa riippuen ihan vaan siitä osaako hyödyntää hahmonsa, hahmomodien, kilpien ja eri aseiden vahvuuksia oikeissa paikoissa. Ja löytääkö ne itselle toimivimmat aseet. Alkuun melko heppoiselta vaikuttanut järjestelmä osoitti loppupuolella peliä yllättävän syvällisyytensä, joten suosittelen kärsivällisyyttä koko Borderlandsin kanssa. Myös monilla pelin alkupuolella triviaaleilta tuntuvilla asioilla, kuten tyyliin sylkeekö puoliautomaattiase 15,2 vai 11,4 luotia sekunnissa, on jopa aivan ratkaiseva merkitys jossain vaiheessa peliä, uskokaa pois.
Suurin syy pelin toimivuuteen on ilman muuta nerokas idea satunnaisgeneroituvista pyssyistä. Kaipa koko pelissä on lopulta kysymys täydellisen asearsenaalin etsimisestä, ja se on kyllä hemmetin koukuttavaa puuhaa. Lisäksi nuo cell-shading-graffat istuu tähän täpöillä. Ilmeisesti päätös niiden käyttämisestä alkuperäisen fotorealistisemman ulkoasun sijaan syntyi vasta noin vuosi ennen julkaisua, ja onneksi niin, sillä tiedä sitten olisiko tämä niin hittipeli ollutkaan ilman sitä. Pelin huumori on kuitenkin niin groteskia ja teurastus niin silmitöntä, että eihän tällaista kehtaisi tyttöystävän nähden pelatakaan, ellei se näyttäisi piirretyltä.
Tuossa hahmon kehittämisessä ja asevaraston kokoamisessa on niin paljon puuhaa, ettei hienompaa juonta tai mahdollisuutta vaikuttaa ympäröivään maailmanmenoon oikein osaa kaivatakaan. Täällä sitä ollaan kummallisella planeetalla, vihoviimeisessä takapajulassa ja etsitään myyttistä mestaa, joka on tai ei ole olemassa, muiden yrittäjien, friikkien, junttien, mutanttien, avaruusolentojen ja örkkien kanssa. Pimeitä hahmoja, jotka pitävät pelin maailman kiinnostavana tulee vastaan tasaisella tahdilla. Silläkin tavalla tämä muistuttaa nimenomaan japanilaistyylistä roolipelaamista, eikä esim Falloutia, vaikka ulkomuotonsa puolesta lähempänä jälkimmäistä tietty onkin. Kun miljöö rakentuu tällä tavalla, se myös auttaa alleviivaamaan sitä, että pelin maailma todella on uskomattoman tyly paikka, jossa on pelkästään aivan täysiä mulkkuja ja sadisteja, ja konflikteille olisi turha edes miettiä mitään muita ratkaisumalleja kuin että ammutaan kaikki kerta toisensa jälkeen. Kaikki ampuu.
Last edited by risto_m (16.06.2010 16:06)
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
Toi Bizarren uus brömistelupeli Blur ei ollut kyllä millään ostoslistalla vielä viikko sitten, mutta nyt oon ajanut pelin uudelleenkäynnistettyä multiplayer betaa niin hemmetisti, että tilaukseen lähti, varsinkin kun play.comista irtos kolmellakybällä. Vanhaa Wipeout 2097 -fania lämmittää kyl tämmönen ysärifuturistinen meininki, kauhee vauhti, siistejä ratoja, kevyitä aseita ja tiukka vaikeustaso, juhannuksen jälkeen kaahaillaan sit niin pirusti!
Playssa kovia tarjouksia muutenkin, mm. toi Bioshock 2:n ohjehinnaltaan vajaan satkun spessupainos, jossa mukana pelin soundtracki vinyylillä ja tiäs mitä muuta oli vaan 32,95 ainakin eilen.
Joten pitihän semmonenkin nyt tilata sitten
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
Syksylle pukkaa melkoista tarjontaa. Jos puoletkin todella odottamistani peleistä onnistuu, niin tekemistä piisaa. Parhaimmassa tapauksessa ei ole vielä joulunakaan selvitty pelisumasta. Joten miksei yksikään noista peleistä voi ilmestyä nyt?
Vai siirtyykö muutama suosiolla useammalla kuukaudella, jolloin pelattavaa piisaisi puoleksi vuodeksi. Tosin olisihan se kiva poiimia osa noista aikanaan alekorista. Tällä hetkellä tilausta on uudelle Prototypelle, muutaman hassun viikon myyntilistojen kärkisijoilla roikkuvalle "voidelluilla" arvosteluilla kohtalaisen hyväksi boostatulle hitille. Vai jatkuuko Bad Company ja Modern Warfare kakkosten voittokulku, jahka jokaiselta löytyy hyllystä redari?
Alpha Protocol kusi komeasti saumansa ja monien arvostelujen perusteella pelihän on täysin kökkö paska. Vai yllättääkö Transformers: War for Cybertron pahimatkin pessimistit housut kintuissa
Offline
Offline
Asensin Quake 3 Arenan monen vuoden tauon jälkeen. Treenasin äsken hieman. Rail-skillit alkaa vähitellen palailla. Kamoon!
Ei puhuttele konerumpu ja Hitler sample samoin kuin kaunis ja eteerinen homo kuiskailu
Offline
Shadow Complex :peuk::peuk:
Offline
Bomberman II 8-bittisellä Nintendolla ja OG-Playstationin Die Hard Trilogyn fps-ammuskeluosuus. :peuk::peuk:
Last edited by ierikho (08.07.2010 19:05)
Offline
Bomberman II 8-bittisellä Nintendolla ja OG-Playstationin Die Hard Trilogyn fps-ammuskeluosuus.
:peuk::peuk:
Die Hard Trilogy: Saatanan kova, pelasin ite mieluiten sitä ykkösosaan perustunutta osiota. Tosin kentät alko olee vähän samanlaisia ku loppua kohti pääs. Jollain segalla oli myös ihan pirun kova Die Hard: Arcade -tappeluhomma, joka ei tuntunut liittyvän leffoihin juuri mitenkään.
Schnabel Ralf, kai kannatat sä viittä vuotta/
suunnitelmataloudessa lepää kansanvoima/
Kommunismissa ei vikaa oo vaan ihmisissä/
tuskin pois pääsen täältä konsanaan
Offline
Pari viikkoa sitten sai Steamista parilla eurolla Gothic 2 & 3 -paketin. Toi kakkonen ainakin on sairaan hyvä edelleen, mutta ihan vitun vaikee, ikinä oo kuoleskellu missään pelissä näin paljoa
SOSDO MASSA KOMOROSSA
Offline
Shadow Complex piti pelata samantien toisen kerran läpi, tällä kertaa 100% items jne. jne. Vielä pitäis koklata saisko sen kolmeen tuntiin tai alle.
Offline
Offline
Offline
Alien Swarm julkastaan kohta ilmaseks Steamissä, aletaanx pelaa?
SOSDO MASSA KOMOROSSA
Offline
Löysin jostain kopioimani rompun 120 Classic Games Doomeineen, Wolfensteineineen. Aijai. Dosbox käyntiin ja menoksi.
Offline
Kehuttua Limboa kokeilin demon muodossa. Komea mustavalkoinen maailma pelissä on mutta äkkikuolemat ja sankarin yleinen avuttomuus hieman ärsyttivät. Saas nähdä jaksaako.
Offline
Hetken mielijohteesta ostin huutonetista hajonneen PS3:sen, kun tajusin että mulla on siihen sopiva 120GB kovalevy tarpeettomana. Lisäksi löytyi just sopivasti myös SKATE 2 käytettynä
Nii, ohjaimia tuossa ei kyllä tule mukana kun toi tyyppi oli pirin himoissaan myynyt ne pois
Olisiko jollain lainata ohjainta muutamaksi päiväksi? Kovalevyn vois asentaa ja varmentaa että homma pelittää ennen kuin ostan yhtään lisään oheishärpäkkeitä?
Offline
Juutuin lukemaan tätä topikkia vuosia taaksepäin ja sitten sattui silmään tällainen ILR:n kommentti yhdestä hienoimmasta pelistä kuunaan, nimittäin Braidistä. Tää oli toisella sivustolla, mutta sitten linkattuna tänne:
My only gripe would be that sometimes it is difficult to determine whether your failure is a result of poor execution or a false approach to begin with. To avoid spoilers I won't go into any specific details but this is best seen in the 'bouncing ladder' puzzle in Elevator Action.
Ja nyt on kommentoitava, koska mainitsit juuri tuon tikapuupuzzlen Elevator Actionissa. Mullahan oli meinaan Braid jonkun puoli vuotta kesken. Tuntui ensimmäisen pelisession lopetettuani, että oon keksinyt kaiken mitä tässä voin järjelläni keksiä, mutta osa palasista on vain tavoittamattomissa. Ehkä kerran kuussa kokeilin kasuaalisti, josko onnistuisin jonkin niistä saamaan, mutta ei se koskaan onnistunut. Meinasin mennä läpipeluusivuille, mutta aina joka paikassa varoiteltiin, että DON'T DO IT, tässä on kyse juuri siitä oivalluksen riemusta, ja että mitään epäloogista pelissä ei ole, kun vain miettii tarpeeksi.
Ja oikeassa olivat, nimittäin kolmisen viikkoa sitten käynnistin jälleen Braidin ja päätin että nyt jumalauta oikeesti saatana. Ja todellakin, kun tarpeeksi kauan jokaisen maailman sääntöjä pyöritteli ja mietti, niin sieltähän ne puuttuvat palaset napsahtelivat yksi kerrallaan. Ja kuten sanottua, kaikki oli aivan loogista, oivalluksen riemu oli uskomatonta, samoin kuin hämmästys siitä kuinka tiukkoja puzzleja voi keksiäkään.
Lukuunottamatta yhtä palasta, juurikin tuota josta ILR kirjoitti. Viikon ajan joka ikinen päivä menin sen luokse pomppimaan, mutta en kertakaikkiaan keksinyt mitään mitä en olisi jo yrittänyt sata kertaa. Aikaa tärvääntyi ja hermot paloivat, ja jonossa odotti 20 muutakin peliä. Palasesta tuli pakkomielle. Päätin lopulta että pakko se on nyt katsoa youtubesta, en saa mielenrauhaa muuten. Vein kenttäklippiä varovasti puoliväliin, jossa kohti oletettavasti ratkaisu olisi, eikä sitä tarvinnut katsoa kuin pari sekuntia, kun näin mitä videon pelaaja aikoi tehdä, ja keskeytin pätkän suuren huudon saattelemana; FFFFFFFUUUUUUUU, noinhan se sieltä saadaan! Loput oli helppo keksiä. Samanaikainen helpotus ja harmitus oli suunnatonta.
Jälkikäteen ei kuitenkaan harmittanut niin paljoa, sillä kun asiaa mietin, ja kuten ILR:kin tuossa vihjaisee, tuo kyseinen puzzle on ehkäpä kauneusvirhe muuten täydellisessä pelissä. Sen ratkaiseminen ei täysin noudata kentässä annettuja pelisääntöjä, tai oikeastaan kyllä noudattaa, mutta jollain tavalla sen saamiseksi vaadittava konsti ei vain ole täysin looginen kaikkeen muuhun pelissä koettuun nähden, ja se jättää liikaa tilaa arvailulle. Jos puzzle olisi täysin looginen, sen kyllä keksisi jos viikon ajan joka päivä yrittää.
Ei mul muuta. Lukukelvotonta tekstiä Alan Wakesta olin kirjoittanut kevyessä pöhnässä näköjään tähän aiemmin, poistin sen.
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
yritän ettii jostain kräkättyä CD-I emua jotta sais pelattua Link: Faces of Eviliä
http://www.gamefaqs.com/cdi/564181-link … vil/images
ainakin videot tästä näyttää ihan vitun siisteiltä. en oo muita zeldoja pelannu ja tästä sais varmasti pirusti nörttipisteitä
Ei mitään muttia, kaikki boikottiin saatana!!
Security Fee:n hinnalla sisään!
Offline
ens kuussa vois hankkii konsolin, mut menee vaikeeks et kumman. muuten oisin äkspoksin kannalla, mut peeässällä ois kaikenlaista jännää niinku tämmönen tulossa http://en.wikipedia.org/wiki/DC_Universe_Online
ENPÄ KUULE TIIJÄ
Ei mitään muttia, kaikki boikottiin saatana!!
Security Fee:n hinnalla sisään!
Offline
keitäs kaikkia ois pelaamassa tulevaa fifaa onlinena mun kanssa äkspoksilla ja ketä ps:llä? ny otetaan kato asioista selvää
Ei mitään muttia, kaikki boikottiin saatana!!
Security Fee:n hinnalla sisään!
Offline
Xbox on täällä suositumpi ja hankintahinta on halvempi, mutta kumpi on jo vuoden päästä halvempi, ni enpä kuule tiijjä. Wifit ja nettipelit tulee PS:llä ilmatteeks.
Ois kyllä kiva kokeilla Fifaa PS:llä jonkun kanssa. Ei täällä paljon muita käyttäjiä taida olla?
turston wrote:
Shanksinhan kanssa tässä sovittiin vähän aikaa sitten että kesällä vetäistään läpi kymmenottelu.
Offline
Civilization 5 julkaistaan muuten syksyllä.
turston wrote:
Shanksinhan kanssa tässä sovittiin vähän aikaa sitten että kesällä vetäistään läpi kymmenottelu.
Offline
Xbox on täällä suositumpi ja hankintahinta on halvempi, mutta kumpi on jo vuoden päästä halvempi, ni enpä kuule tiijjä. Wifit ja nettipelit tulee PS:llä ilmatteeks.
Ois kyllä kiva kokeilla Fifaa PS:llä jonkun kanssa. Ei täällä paljon muita käyttäjiä taida olla?
Noi plussat ja miinukset menee kyllä hankalasti tässä. Eihän äkspoksin live mitenkään älyttömän kallis oo, vittumaista maksaa toki, mut onhan se palvelu kai paljon parempi ku sonyn. Joku Red Dead Redemption on kuulemma Äkspoksilla hiukka paremmilla grafiikoilla ja pleikkari on hankalampi teknisesti noille koodarinördeille. Toisaalta pleikkarin Bluray olis sinänsä ihan jees, ja sit toi DC Universe online vois olla hauska. ÄKspoksilla pääsis läiskiin enemmän rotseja vastaan mut niil pitää olla live maksettuna. Pleikkarilla pääsis nauraan läskiesan pelitaidoille. ENPÄ KUULE TIIJÄ
Vai oliks sullaki BDR Pleykkarisysteemit?
Ei mitään muttia, kaikki boikottiin saatana!!
Security Fee:n hinnalla sisään!
Offline
Pleikka on joo. Fifan nettipelejä harrastan silloin tällöin.
turston wrote:
Shanksinhan kanssa tässä sovittiin vähän aikaa sitten että kesällä vetäistään läpi kymmenottelu.
Offline
siistii, saatan päätyä playkkaan jollon pau pau pau
Ei mitään muttia, kaikki boikottiin saatana!!
Security Fee:n hinnalla sisään!
Offline