You are not logged in.
Totta puhut, kyllähän noista jonkun on melkein lähdettävä. Yksi mitä tuli kans mieleen oli että jos pelien käyttöoikeudet on kilpailijaa rajoitetumpia, niin voisko ne olla myös halvempia. Ilmoittamalla edullisemmat pelit saisi MS ainakin vähän momentumia takaisin nopeasti.
Tuota Nintendon tilaisuutta seurasin jonkin verran, ja edelleen kovin vähän syitä Wii U:n hankintaan valitettavasti tarjolla. Bayonetta 2 ja Nintendon omat sarjat kyllä palaa ja on varmasti hienoja, mutta olikohan että 2014 vasta useimmat tulossa, eli edelleen kestää tuon laitteen jaloilleen nousu. 3DS-tyylinen hinnanalennus on varmaan pakko tulla loppuvuoden aikana. Tuosta 3DS:stä voi kyllä ollakin Nintendon puolesta iloinen, sehän on pärjännyt nyt aika hyvin, on kiva laite ja loppuvuonna tulossa tännekin asti mukavia pelejä. Uus Ace Attorney ja A Link to the Past 2 nyt ainakin. Luigi's Mansion 2 pitäs hommata ja uus Laytonkin vielä aloittamatta.
Prepare to Die ens ostosreissulla haltuun ilman muuta! Tosin kesänvieton kannalta tuon ostamatta jättäminen saattoi olla paras mahdollinen ratkaisu
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
Muistan kun 10-vuotiaana liikuin ekaa kertaa Wolfenstein 3D:n maailmassa ja reaktioni oli vähän sama kuin tällä jäbällä oculus riftin ja liikkumishärvelin kanssa:
http://www.theverge.com/2013/6/11/44198 … in/3631187
Sit kun toi teknologia lyö läpi, olen valmis hyppäämään mukaan. Jostain syystä mä aina mietin näitä katsellessa, että tollasissa maailmoissa seikkaileminen on mun eläkepäivien juttuni, vähän kuin nykyvanhuksille talo Espanjassa.
You know, if it was a regular salad I wouldn't have said anything. But you had to have the BIG SALAD.
Offline
Ei mitään muttia, kaikki boikottiin saatana!!
Security Fee:n hinnalla sisään!
Offline
Mikäs tää 'viimeinen suuri pleikkaripeli' Last of us nyt on? Kaikki näyttäis olevan tosi tosi tosi innoissaan siitä
Älä päästä painiks sitä
Offline
Tämä Sonyn ylivoima uusien konsolien kisassa on osittain vain PR-puolenkin dominointia, mutta ei voi käsittää miten MS ei onnistu nyt tekemään yhtäkään juttua oikein, ja näyttää jatkuvasti vaan maailman nihkeimmältä. Konsoli tulee toimimaan launchissa siis vain 21 maassa
Esimerkki siitä mihin tyyliin tää julkaisijapakko vaikuttaa: http://www.eurogamer.net/articles/2013- … r-xbox-360
Nää haastisvastaukset on huonoja kaikki. Suoraan ei voi sanoa mitään: http://www.eurogamer.net/articles/2013- … s-xbox-one
Meanwhile in PS land
And yes, PS4's HDD is upgradable like PS3 <3
— Shuhei Yoshida (@yosp) June 11, 2013
And yes, PS4 is region free
— Shuhei Yoshida (@yosp) June 11, 2013
Last edited by risto_m (14.06.2013 01:22)
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
Ostin Game Dev Tycoonin, vaikuttaa kivalta ajantapolta.
vittu nyt sä kuolet, tai ainaski lyön haarukalla kulliin
Offline
Fez II julkistettu
Toivottavasti toi jätkä selviää hengissä tosta projektista. Jos Indie Game The Moviessa oli mitään totuuspohjaa, niin oli aika uskomatonta että peli lopulta valmistui.
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
Nyt löyty lista mitä etin, eli kaikki e3-julkistukset, tosin vielä pientä päivitystä kaipaa. Tästä voi vahvistaa tämän havainnon, että suurin osa näistä julkistuksista on tulossa myös nykyisille laitteille. Jopa hieman hämmentävää, ei noita uusia masiinoita tarvii vielä kohtuuulliseen aikaan jos tilanne on tämä. Toki jotkut näistä peleistä ovat varmasti selkeästi hienompia uusilla.
Toinen jännä havainto, että jos noita sinisellä merkattuja yksinoikeuksia jos katsoo, niin enitenhän niistä kiinnostaa Wii U:n pelit.
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
Itseä ehkä eniten kiinnostaa X1:n yksinoikeuspelit ( 1. Ryse 2. QB 3. DR3), sitten PS4...no hitto...eihän mua kiinnosta siltä toistaiseksi kuin tuo The Order: 1886, mutta on niitä vielä joitain julkistuksia tulossa tässä kesän ja alkusyksyn aikana, ja WiiU:lta kiinnostaa kaikki Mariot ja Luigit + Wind Wakerin HD -versio. Olisin kyllä tosi iloinen, jos joku myisi tosi halvalla/antaisi WiiU:n, mutta en kyllä siitä lähtisi nyt täyttä hintaa maksamaan. Kiva omistaa, mutta ei niin kiva ostaa - ainakaan uutena. Semmonen tosi pätevä kakkoskonsoli fiilis tuosta WiiU:sta tulee päälimmäisenä mieleen.
Toissapäivänä katselin Citymarketin alelaarista, että XCOM oli myynnissä 20 eurolla; hypistelin peliä, mutta laitoin sen takaisin koriin ja kävelin pois like a boss.
Offline
Olihan toi Asura's Wrathin lisächapteri ihan mainio. Niitä puolikkaita episodeja en sentäs ostanu. Vähän pönttöö että noin paljon lisäsäläsisältöö pelissä, mutta toisaalta jos koko paketin laittais yhteen, niin se muistuttaa rakenteeltaan tollasta stadionkeikkaa, jonka lopuks tulis eka kaks pitkää encoree, sit valot pois ja akustinen osuus, sit vielä koko bändi takas lavalle, sit yhen biisin jälkeen ilotulitus ja keikka näyttää päättyvän, mut vielä kerran sieltä tultais vetään joku it's only rock'n'roll but i like it -yleisönhuudatus, rumpusoolo-breakdown, sit toinen ilotulitus ja kumarrukset ja sit se ehkä ois ohi. Asura's Wrath. Enää ei kyllä jaksa tuohon palata.
Fallout kolmosessa jäi tutkimatta varmaan 2/3 tosta kartasta, joten latasin sen Broken Steelin ja pelasin lopusta viis minuuttia uudestaan, jotta pääsi takaisin samoilemaan. Kaikkee jännää täältä kyllä löytyykin. Gary-kloonit pikkasen nostatti kylmiä väreitä kun yksin yössä tätä hakkas.
Tuosta Xbox Live Goldin ilmaisohjelmasta vielä, että siinä tosiaan tulee ilmeisesti vuoden loppuun asti kahden viikon välein uusi peli ilmaiseksi ladattavaksi, ja sen saa sitten pitää ikuisesti vaikka tilaus päättyisikin. Hieno homma sinänsä, mutta toisaalta tuo formaatti tarkoittanee sitä, että sellaisia pelejä siellä ei aleta ilmaiseksi jakeleen, jotka vielä tekee hyvää myyntiä uusina kappaleina. Toivottavasti nyt ees jokunen kuitenkin jota ei oo tullut pelattua.
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
^ Eikös ne seuraavat kaksi latauspeliä olleet AC2 ja Halo 3 - ainakin niin väittivät E3-messuilla, mutta en ihan varmasti mene vannomaan. Halo 3:n voisin noista ladata, vaikka Reach osoittautuikin pettymykseksi.
Spec Ops: The Line voin suositella lämpimästi: hyvin kirjoitettu käsikirjoitus, jossa on mukana välillä rajujakin kohtauksia ja erilaisia valintoja tehtävänä. Taistelukin toimii hyvin, mutta välillä on tullut kuoltua, kun äijä tekee juuri päinvastaista mitä piti. Myös jatkuvasti haavoittuvat tekoälykaverit ärsyttävät välillä, kun ryntäilevät liiaksi eteenpäin ja minun tehtäväksi jää sitten pelastaa ne tulisateen keskeltä.
Aloitin nyt heti vaikeimmalla tasolla (läpipeluun jälkeen avautuu vielä FUBAR-vaikeustaso, joka on lukemani mukaan TOSI vaikea) eikä ole ensimmäisen yhdeksän kappaleen ollut pahemmin mitään erityisen vaikeita kohtia. Saavutuksetkin ovat fiksusti tehtyjä, ja varmaan tulee peliä pelailtua vielä uudemman kerran, kun yrittää kartuttaa gamerscorea. Moninpelikin tässä on, mutta siihen ei ole mitään saavutuksia ja eipä ainakaan la-iltana löytynyt ketään pelikaveria, joten MP:n tarpeellisuus tuntuu tosi oudolta. Vissiin tekijät tajusivat, että ei tähän kannata panostaa, mutta jätetäänpä se sinne, jos sitä jotkut innostuisivat pelaamaan.
Offline
^ Jep, Fable oli eka, sit varmaankin nuo on seuraavat kaksi. Halo 3 kyllä paljon parempi kuin Reach, kandee kokeilla, se tuntuu siltä mikä siinä konseptissa alun perin oli hyvää, Reachissa tuo tatsi oli jo jotenkin kadonnut. ACII jos tulee niin voisi käydä keräilemässä ne loput Petruccin sulat piruuttaan, siinä pelissä kattoralli oli vielä hauskaa ja maisemat komiat
Tuota Spec Opsia olen kirjastosta meinannut pariin kertaan lainata, täytyy jossain vaiheessa kokeilla.
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
Eilen otti vähän vaikeasti Chapterissa 13, mutta monen ärräpään ja naamapalmuilun jälkeen se meni sitten viimeinkin läpi. Toivottavasti toi oli sitten se pelin vaikein kappale, josta joskus talvella etukäteen luin. Pelin tarina on kyllä videopelin saralla tosi hyvä; sellainen Apocalypse Now aavikon keskelle sijoitettuna. Erilaisia valintoja on tehtävänä, joista mikään ei ole ns. oikea, vaan tuntuu siltä, että mitä tahansa tekee, niin hinta on liian kallis maksettavaksi. En tiedä, miten paljon valinnat vaikuttaa henkilösuhteisiin ja pelin päähenkilöön, mutta aika syvälle hiekkaan oon vajonnut näiden valintojeni kanssa.
Tänään (vai eilen) ilmestyy GoW:J:n toinen virallinen DLC-paketti Lost Relics, jossa on uusi pelimuoto ja muutama kartta sekä tietty kasa saavutuksia, jotka ei pikaisella silmäyksellä ole niin idioottimaisia kuin ekassa lisärissä. Taas hyvä (teko)syy pelata tätä lisää. Survival-pelimuodosta en tykännyt paljoakaan aluksi, mutta nyt sitä tulee pelattua melkeinpä eniten, eli tästähän löytää uusia juttuja, kun tarpeeksi jaksaa jauhaa. OverRunia pelasin alussa paljon, mutta nyt en käytännössä ollenkaan. Näin se joskus menee.
Joko Prakki on aloittanut ekan GoW:n pelaamisen?
EDIT: Jaa, näköjään netin perusteella tuo Chapter 14 on suurinpiirtein yhtä vaikea kuin 13, joten tietää taas mitä on luvassa, kun peliohjaimeen tarttuu. Odotan silti innolla.
Offline
^Jos tulee Normal-vaikeustasolla jokin hankala paikka etkä meinaa päästä läpi, niin ei muuta ku tuut rohkeasti nykäseen "ässää" hihasta, niin katotaan co-oppina sitten se kohta. Ei hätä oo tämän näköinen!
oho mitäs nyt...
Offline
No mitäs vittua nyt taas.
SOSDO MASSA KOMOROSSA
Online
Microsoft on hankkimassa E3-julkistuksen jälkeen laumasta harhautuneita lampaita takaisin. Saa nähdä ehtikö risto_m harhailla jo niin kauas Sonyn maille, että ei osaa enää takaisin.
Offline
vaihteeksi peli jota vois harkita pelaavansa
Ei mitään muttia, kaikki boikottiin saatana!!
Security Fee:n hinnalla sisään!
Offline
Alotin ton Walking Deadin uudestaan, vaikka olin jo muistaakseni pelannut kolme episodia läpi ja sitten unohtui eikä jaksanut. Ja muutenkin toi save jotenkin bugitti. Näyttää olevan tulossa joku bonusepisodi tässä joskus tai jotain. Ainaski sinne on ilmestynyt joku uusi, joka ei vielä ole pelattavissa. Kai toi ilman rahaa tohon tulee.
Edit: Maksanee dollareissa kai femman. Kakkoskausi tulee sitten ton jälkeen joskus tän vuoden aikana.
Last edited by leposi (20.06.2013 21:43)
Offline
Joo, mun puolesta vois koko Walking Dead haistaa vittua. Buginen paska edelleen. Ei muuten haittais, mutta kusee seivit täysin. Aiemmin sekos totaalisesta ja asensin koko paskan uudestaan. Nyt toimi ykkösepisodin läpi, mutta tokassa sitten muisti tekemiset väärin ja kuollut hemmo olikin elossa ja se toinen oli poissa. Ja nyt kun tokaa pelaan ja lopetin jossain vaiheessa niin ei enää muista, että olin kesken kakkosen ja pitäisi alottaa alusta. Ei tätä paskaa jaksa enää, vaikka hyvä peli onkin. Kai tähän jotain korjauksia voisi netistä ettei, mutta ei kyllä oikeesti hermi kestäis pelata enää uudelleen näitä. Vuoden peli pah
Edit: No nyt ehkä löysin ratkaisun. En nyt jaksa välitttä, vaikka valinnat meni väärin, mutta jos tää nyt pysyisi kasassa edes loppuun saakka jotenkin.
Last edited by leposi (22.06.2013 23:55)
Offline
Microsoft on hankkimassa E3-julkistuksen jälkeen laumasta harhautuneita lampaita takaisin. Saa nähdä ehtikö risto_m harhailla jo niin kauas Sonyn maille, että ei osaa enää takaisin.
MS:n indiepolitiikka ja se Kinectin mökötin vielä haraa vastaan, mut ei täs vielä lopullista päätöstä tehty suuntaan tai toiseen, kattellaan rauhassa millaiseksi pleitarjonta ja muut tsydeemit näyttää muodostuvan
Huhhuh, pikkasen jäin koukkuun tähän BattleBlock Theateriin. Käytännössä koko päivän pelasin, paitsi välillä paistoin lättyjä. Ihan huippumagee peli, Castle Crashersin tekijöiltä siis tämä. Tämänkin pelin, samoin kuin Fezin olemassaolo Xboxilla juontaa siihen miten hyvin ne hoisi hommat vielä joskus 3-5 vuotta sitten...
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
Noin 130-kiloinen naapurinmies, 23-vuotias mies ja alusvaatteisillaan ollut nainen kaatuivat ojaan.
Tehokkain tapa piiloutua on painua pohjaan, ja jos miehistö makaa punkissaan eikä tuota energiaa ja hiilidioksidia niin kolmesta viiteen päivään voi olla siellä
Offline
Jaa, nyt toi Leisure Suit Larry Reloaded olis saatavilla. Maksaa £14,99 Steamissa. Maltan ja odottelen jotain tarjousta taas.
Offline
Jaa, nyt toi Leisure Suit Larry Reloaded olis saatavilla. Maksaa £14,99 Steamissa. Maltan ja odottelen jotain tarjousta taas.
Sama. Ostan kyl varmaan gogista.
Last edited by E (30.06.2013 00:02)
Noin 130-kiloinen naapurinmies, 23-vuotias mies ja alusvaatteisillaan ollut nainen kaatuivat ojaan.
Tehokkain tapa piiloutua on painua pohjaan, ja jos miehistö makaa punkissaan eikä tuota energiaa ja hiilidioksidia niin kolmesta viiteen päivään voi olla siellä
Offline
Microsoftin tän kuun eka ilmaispeli on kympillä normaalisti myytävä Defense Grid: The Awakening
Ihan ok peli varmaan, ja tulee latailtua, mutta ihme paskahousuja silti. Miten ois vaikka toi State Of Decay tai joku muu uus peli jos arcadee halutaan antaa. Vittu noi on kyllä kujalla.
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
^ Hyvä tower defence -peli on juu tuo Defense Grid. PC:llä sitä on myös jo pitkään jaettu periaatteessa ilmaisena monta kertaa
Noin 130-kiloinen naapurinmies, 23-vuotias mies ja alusvaatteisillaan ollut nainen kaatuivat ojaan.
Tehokkain tapa piiloutua on painua pohjaan, ja jos miehistö makaa punkissaan eikä tuota energiaa ja hiilidioksidia niin kolmesta viiteen päivään voi olla siellä
Offline
Missä viipyy Börje: The Awakening?
Älä päästä painiks sitä
Offline
^ Tota odotellessa
Toivottavasti tänään käynnistyvä ultimate game sale hyvittää jotenkin tämän pettymyksen. Viimeks oli ainkin vitosella tai kympillä monia uusia pelejä.
Assassins Creed 3, Bioshock Infinite, Borderlands 2, Brothers in Arms: Hells Highway, Bulletstorm, Command and Conquer Red Alert 3, Crysis, Crysis 3, Divinity II: The Dragon Knight Saga, Dragon Age Origins, Far Cry 3, Far Cry Instincts Predator, Forza Horizon, Gears Judgement, Hasbro Family Game Night 3, Hitman Absolution, Kinect Sports 2, Left 4 Dead 2, Lego Batman 2: DC Superheroes, Lego Lord of the Rings, Mass Effect, Max Payne 3, Metal Gear Rising: Revengeance, Monopoly Streets, Perfect Dark Zero, Prey, Rockstar Table Tennis, The Orange Box, Tomb Raider, The Witcher 2, WWE 13, XCOM: Enemy Unknown
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline
Ja sieltähän ne tuli; Don Matrickin fudut viimeistelee yhden kaikkien aikojen epäonnistuneimmista viihdelaitteiden julkistamisista. Ehkä tästä alkaa Xbox Onen jaloilleennousu nyt kun nuo typerät käyttörajoituksetkin on peruttu.
Se on ihan järkyttävää. Se on kuvottavaa kusetusta. Se on helvetinmoista suhmurointia. Se on törkeää. Se on ihan karseaa katsoa.
Offline